Hlavní stránka arrow Turistika v okolí
Wednesday, 26 September 2018
Turistika v okolí Tisk E-mail
Napsal Webmaster   
Tuesday, 09 May 2006

Zámek Sádek, Vinařské a kulturní centrum Sádek

Zámek Sádek - vstupní bránaNecelé 3 kilometry od Horního Újezda se nachází u Kojetic na osamělém kuželovitém kopci zámek Sádek. Jeho starobylá silueta už po staletí vytváří zvláštní kouzlo našeho kraje. Byl založen ve 2.pol. 13.stol. Štěpánem z Uher (proto také zvaný Ungersberg). V průběhu staletí byl několikrát přestavován, naposledy na konci 17.stol. po velkém požáru. Tehdy zámek přišel o svoji dominantu - břitovou věž. Ta musela být sesazena do úrovně střech. Od r. 1945 je na Sádku základní škola (6.-9.stupeň). Sádku jsou věnovány internetové stránky na adrese www.zamek-sadek.com, kde najdete mnoho informací z jeho bohaté historie.

 

 

Vinařské a kulturní centrum SádekPod Sádkem uprostřed vinic se nachází Vinařské a kulturní centrum Sádek. Na konci 80.let 20.stol. zde Ing. Lubomír Lampíř vysázel první hlavy révy vinné. Vinohrad se postupně rozrůstal až na dnešních asi 7000 hlav. V roce 2002 zde vyrostlo vinařské a kulturní centrum s mnoha službami. Vinice se stala vinařskou tratí "Pod Sádkem" a Kojetice na Moravě vinařskou obcí zařazenou do Znojemské vinařské oblasti. Kojetice jsou členem "Sdružení vinařských obcí Znojemska".

Pro návštěvníky vinařského centra je zde široká nabídka služeb v oblasti ubytování a rekreace. V přírodní amfiteátru pro 700 návštěvníků v těsné blízkosti hotelu se každoročně konají kulturní a společenské akce, včetně tradičního Mezinárodního cimbálového festivalu. V roce 2005 se uskuteční již 5. ročník. Pro milovníky přírody jsou nejčastějším cílem vycházek lesy a okolí hotelu. Všem, kdo mají rádi sport, nabízí bohaté sportovní vyžití sportovní areál v blízkosti hotelu (nohejbal, volejbal, fotbalové hřiště, půjčovna kol. Podrobnější informace najdete na adrese www.vinohrady-sadek.cz


Cyklistické stezky

Přestože v současné době nevede před Horní Újezd žádná značená cyklistická stezka, stojí zato se do Újezda podívat. Sjet můžete z cyklostezky 5103 (Třebíč-Moravské Budějovice) u Kojetic nebo z cyklostezky 481 (Jeseník-Znojmo, Jihlava-Český Těšín) u Třebíče (za poliklinikou) a pokračovat přes Slavice a Mikulovice do Újezda. Přijet můžete také vlakem - vystoupíte v železniční stanici Kojetice na Moravě (1 km).


Koupání

Přímo v obci se nachází požární nádrž, která ovšem není vhodná ke koupání (využívána k rybaření). Nejbližší koupaliště je v Kojeticích (2 km), Mikulovicích (2 km), Vacenovicích (3 km), Jaroměřicích n.R. (6km), Třebíči-Polance (10 km) a Moravských Budějovicích (15 km).

Lyžování

V zimním období lze využít některou ze sjezdovek v regionu. Mezi nejoblíbenější patří Jalovec u Číchova (25 km), Fajtův kopec u Velkého Meziříčí (38 km), Luka nad Jihlavou (40 km) a Třebíč-Kostelíček (10 km).

Jalovec u Číchova (593 m.n.m.)
vlek Transporta malý 130 m (700 os./hod) a velký 600 m (780 os./hod), parkoviště 100 míst, umělé osvětlení. Další informace na www.skjalovec.com

Velké Meziříčí - Fajtův kopec (550 m.n.m.)
vlek POMA 330 m (kapacita 1000 os./hod), parkoviště 200 míst, umělé osvětlení. Další informace na www.skivm.cz (včetně web kamery)

Luka nad Jihlavou (550 m.n.m.)
2x vlek POMA, sjezdovky 560+620+800 m (kapacita 850 a 500 os./hod), parkoviště 150 míst, umělé osvětlení. Další informace na www.skiluka.cz (včetně vebkamery)

Třebíč-Kostelíček (410 m.n.m.)
dětský vlek typu LPE, 80 m, pouze pro děti, parkování v ulici Ruská a Švabinského

 

 
Top! Top!